Poznaj wszystkie szczegóły - Odwiedź stronę internetową tutaj - Zobacz pełną wersję - Odwiedź stronę tutaj - Sprawdź teraz - Dowiedz się, jak to działa - Odwiedź stronę tutaj - Przeczytaj pełny artykuł tutaj - Poznaj wszystkie szczegóły - Kliknij, aby zobaczyć więcej
CZERWONKA
9 marca 2014, Doktor No comments
Odróżniamy 2 różne pod względem etiologicznym postacie czerwonki: czerwonkę amebową, występującą w krajach tropikalnych, i czerwonkę bakteryjną, wywołaną przez bakterię z grupy Shigella. W przebiegu czerwonki (dysenteria) występuje rozlane zapalenie zestrupiające jelita grubego. Początkowo pojawia się obrzmienie błony śluzowej z wysiękiem włóknikowym. Z kolei następuje zestrupienie, a po oderwaniu się strupów wytwarzają się owrzodzenia. Czerwonka charakteryzuje się uporczywymi biegunkami, obfitującymi w śluzowo-krwawą wydzielinę. Następstwem biegunek jest odwodnienie ustroju i związane z tym zaburzenia krążenia.
CZĘSTOSKURCZ
19 marca 2014, Doktor No comments
Częstoskurcz (lachycardia) jest to zwiększenie liczby skurczów w ciągu minuty. Częstoskurcz fizjologiczny występuje pod wpływem silnych bodźców fizycznych i psychicznych (wysiłek fizycz- ny, przestrach) i ma charakter wyrównawczy. Do częstoskurczu patologicznego dochodzi w sympatykotonii, nadczynności tarczycy, gorączce, chorobach zakaźnych, zatruciach (np. atropiną), zapaleniach i zwyrodnieniach mięśnia sercowego. Ciężką postacią częstoskurczu jest tzw. trzepotanie przedsionków – liczba skurczów przedsionków przekracza 200/min., przy czym komory kurczą się rzadziej.
Odrębną postacią częstoskurczu jest częstoskurcz napadowy (tachycardia paroxysmalis), który zaczyna się i kończy nagle. Przyczyną tego jest najczęściej uszkodzenie mięśnia sercowego. Częstoskurcz napadowy może również powstać na tle czynnościowym, np. w nadczynności tarczycy. W częstoskurczu zmniejsza się objętość wyrzutowa serca, co upośledza krążenie. Mięsień sercowy ulega wyczerpaniu i zwyrodnieniu.
RZADKOSKURCZ. Rzadkoskurcz (b rady car dia) jest to zmniejszenie liczby skurczów w ciągu minuty. Fizjologiczny rzadkoskurcz występuje w pewnych stanach konstytucjonalnych lub w wyrównawczej wagotonii u sportowców np. liczba skurczów może wynosić nawet 50/min. Przyczyną rzadkoskurczu patalogicznego mogą być zatrucia naparstnicą, samozatrucia (żółtaczka, mocznica, kwasica), wzmożone ciśnienie śródczaszkowe i niedoczynność tarczycy. Rzadkoskurcz nie wpływa ujemnie na ustrój, stanowi nawet bardziej ekonomiczny rytm pracy serca. W wielu przypadkach jest jednak ważnym objawem rozpoznawczym.
Człowiek zaraża się przez połknięcie jaj
4 maja 2014, Doktor No comments
Człowiek zaraża się przez połknięcie jaj inwazyjnych z pokarmem zanieczysz-czonym ziemią najczęściej inwazja dotyczy dzieci, tzw. geofilów. W jelicie cienkim larwy wylęgają się po wyschnięciu jednego z czopów biegunowych, w ciągu 2-24 h przedostają się do jelita grubego, gdzie odbywają linienie i osiągają postać dojrzałą po upływie miesiąca od chwili zarażenia (ryc. 4.81). Zagłębione przednim końcem ciała pod błoną śluzową jelita pasożyty karmią się prawdopodobnie krwią i żyją przez kilka lat.
Chorobotwórczość. Włosogłówczyca, trichurioza (trichuriosis), może przebiegać skąpoobjawowo, gdy intensywność inwazji jest mała (nacieki komórkowe i wy-broczyny krwotoczne w miejscu wnikana pasożyta do błony śluzowej). W inwazji dużej intensywności pojawiają się objawy kliniczne, takie jak: bóle brzucha, bolesne parcie na stolec, wzdęcia, nudności, uporczywa biegunka, niedokrwistość niedobarwliwa w inwazji przewlekłej – utrata łaknienia, naprzemienne biegunki z zapar- ciami, niedożywienie, zahamowanie rozwoju fizycznego. W badaniu przedmiotowym (endoskopia) obraz jest podobny do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Niekiedy przebieg zarażenia jest bezobjawowy.